امسال روز مادر مصادف با هفتم اسفند ۱۳۹۷ و بیستم جمادی الثانی ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است که ما ایرانی ها و به ویژه مسلمانان این روز ویژه را به پاس ارج نهادن جایگاه مادری جشن می گیریم.

دلیل نام گذاری ولادت حضرت فاطمه به روز مادر

بانوی عالم حضرت فاطمه زهرا (س) در بیستم جمادی الثانی چشم به جهان گشود. حضرت محمد(ص) و خدیجه(س) پدر و مادری معصوم برای این دختر بودند و همین امر تاثیر به سزایی در معصومیت او داشت.

ما چرا روز مادر را به مناسبت میلاد این بانو انتخاب کرده اند؟

بهتر است بدانید که فاطمه برای پدرش محمد نیز هم چون مادر بوده و لقب اصلی اش "ام ابیها" است. به همین خاطر در کشور ما این روز برای آموختن فداکاری، ایمان و مهربانی روز مادر نام گرفته است.

در دنیای امروز که اکثر محبت ها و عشق ها از ذهن افراد نشات گرفته و با حساب دو دوتا چهار تا عاشق می شوند و محبت پیدا میکنند، این مادر است که عشقش را با قلبش بطور ذاتی و فطری لمس میکند.

مادر که در تمام اقلیم ها و تمدن ها از جایگاه والایی برخوردار است. مادری که در اجتماع یک جامعه ی موفق می تواند نه تنها نقش سازنده ای در پرورش و تربیت کودک خود بلکه در پرورش و رشد فرهنگ جامعه نیز تاثیر گذار باشد؛ زیرا همان فرزند قرار است به همراه فرزندان دیگر با حضورشان آن جامعه را ساخته و رونق دهند.

در ایران نیز برای گرامی شمردن این جایگاه والا و قدر دانی از این مقام رفیع روز ولادت حضرت صدیقه ی کبری فاطمه ی زهرا(س) را بعنوان نماد یک مادر مطهر و زن فداکار “روز مادر” نام گذاری کرده اند.

روز ولادت دختر نبی اکرم و همسرعلی مرتضی، مادر حسنین و زینب کبرا، حضرت فاطمه زهرا (س) .روز زن و روز مادر مبارك